Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası, bir kaza ya da bir hastalık neticesinde karşılaşabileceğiniz sağlık harcamalarını karşılayan bir sigorta çeşitidir. Dolayısıyla, özel sağlık sigortası sayesinde karşı karşıya kalınan sağlık giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu durumda “özel sağlık sigortası nedir?” sorusunun en basit cevabı, poliçede tanımlanan limitler ve teminatlar ile genel ve özel şartlar kapsamında, ödemeyi taahhüt ettiğiniz prim karşılığında sağlık harcamalarının sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır.

Sağlık Sigorta Nedir, Avantajları Nelerdir?

Özel sağlık sigortası, poliçede belirlenen riskler karşısında size maddi destek sağlar ve böylece sağlık harcamalarınızı güvence altına alır. Bir hastalık ya da kaza durumunda en iyi hizmeti almak, dilediğiniz sağlık kurumunda tedavi görmek ve istediğiniz doktora gidebilmek en büyük avantajlar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla sigorta yaptırırken sigorta şirketinizden anlaşmalı sağlık kurumları hakkında detaylı bilgi almanız sigorta poliçenizi seçerken yararınıza olur. İşiniz ya da diğer nedenlerle yurt dışına sık sık seyahat ediyorsanız, bu teminatı da sağlık poliçenize dahil edebilirsiniz. Böylece yurt dışında karşı karşıya kaldığınız öngörülemeyen riskler için de sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz. Ayrıca, sigorta poliçelerinin fiyatları, kronik hastalık olması veya daha önceden büyük bir hastalık geçirmiş olmanız gibi durumlarda daha yüksek belirlenebileceğinden, genç yaşta özel sağlık sigortası yaptırmanız daha uygun fiyatlı poliçe satın alabilmenize olanak sağlar.

Özel Sağlık Sigortasının Kapsamı

Özel sağlık sigortasının en önemli özelliği kişiye özel olmasıdır. Diğer bir ifadeyle özel sağlık sigortası, kişiye özel bilgiler, beklentiler ve tercihler kapsamında tasarlanır. Böylece sigortalının kendi öngörüleri ve kendine özgü bilgileri baz alınarak oluşturulur. Bu bilgiler kullanılarak düzenlenen sağlık sigortasının kapsamı ise poliçede belirlenir. Sigorta poliçeleri 1 yıl için oluşturulur. Teminatlar, limitler, genel ve özel şartlar sigorta poliçesinde yer alır. Genel ve özel şartlar hangi teminatların poliçeye dahil olduğunu, hangi durumlarda sigortalının sağlık harcamaları ya da tanı ve tedavi giderlerinin karşılanacağı bilgilerini kapsar. Bu nedenle, poliçenin genel ve özel şartlar bölümü dikkatle incelenmeli, hangi teminatların poliçe kapsamında yer almadığı konusunda netlik kazanılmalıdır. Ayrıca sigorta yaptırırken hastane kısıtlaması olup olmadığı, sigorta şirketinin hangi oranda sağlık giderlerinizi karşılayacağı, acil durumlarda hangi masrafların kapsam dışında olduğu gibi bilgiler göz önüne alınmalıdır.

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları

Özel sağlık sigortası fiyatları, poliçenin hangi teminatları kapsadığına ve kişinin tıbbi özgeçmişine göre değişkenlik gösterir. Sağlık sigortası sorgulama sistemi aracılığıyla gerekli bilgilerinizi vererek ve tercihlerinizi belirterek size en uygun sağlık sigortası teklifini alabilir ya da poliçe fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak bireysel sağlık sigortası yaptırırken ve sigorta teklifi alırken, sigorta hesaplama sisteminde oluşturulan bilgilerin doğru ve güvenilir olması büyük önem taşımaktadır.

Bireysel sağlık sigortası ya da özel sağlık sigortası kişiye özel tasarlanan ve beklentilerinizi ve özel durumunuzu yansıtan bir koruma aracıdır. Bu koruma; poliçede tanımlanan riskler, limitler ve teminatlar dahilinde yıllık olarak ödenen bir prim karşılığında sigorta şirketi tarafından sağlanır. 1 yıllık sigorta döneminde poliçedeki genel ve özel şartlarda tanımlanan sağlık harcamalarınız, tanı ya da tedavi giderleriniz şirket tarafından karşılanır. Sağlık sigortası kişisel beyana göre şekillenir, bu nedenle teklif alma sürecinde güvenilir ve doğru bilgi vermeniz size en uygun poliçe teklifinin oluşturulmasına yardımcı olur. Sigortamjet ile hem sağlığınız hem bütçeniz için en uygun sağlık sigortası fiyatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.